Příprava auta na zimní provoz
Léto je u konce a už nás čekají jen chladnější dny, co vše je potřeba udělat, aby nás ráno nepřekvapila zima u našeho vozu, a proč se dozvíte v jednotlivých bodech.
1. Zmíní pneumatiky – tato základní věc je jasná každému, nezapomeňte včas nechat přezout své vozidlo, aby vás nepřekvapila nadílka sněhu nebo náledí. Nezapomínejte, také na to, že pneuservisy bývají v měsících, kdy je zima na příchodu plno a čekací doba je tak několik týdnů.
2. Škrabka na okno – kdo z vás nepoužil kartičku z peněženky, na seškrábání námrazy z okna, jistě patří mezi ty připravenější řidiče. Nezapomenete včas vložit do vozu tuto velice důležitou pomůcku, zimní mrazíky totiž dokáží překvapit.
3. Rozmrazovač zámků – ten si nechte raději doma na stole, nebo si z lahvičky udělejte přívěsek na klíče, nejeden řidič vozí rozmrazovač v autě, a když je potřeba, tak na něj čeká uvnitř zamčeného vozu.
4. Ošetření těsnění od dveří – určitě se vám stalo, že jste auto odemkli, ale nebylo možné jej otevřít, jelikož bylo přimrzlé těsnění, tohoto se jednoduše zbavit natřením silikonovým olejem, nebo třeba krémem na ruce, těsnění zůstane pružné i v mrazech.
5. Gumové rohože – pokud máte ve voze textilní rohože, doporučuji vyměnit za gumové, voda ze sněhu, která během jízdy roztaje, se nevsákne do koberce aute, ale zůstane na rohožce a vy ji můžete snadno vylít z auta.
6. Chladicí kapalina – nezapomeňte na kontrolu správné hustoty chladicí kapaliny, v každém autoservise vám podají informaci do kolika stupňů je váš vůz chráněn.
7. Kapalina do ostřikovačů – nalijte zimní směs do ostřikovačů a zabráníte tím popraskání nádobky a potrubí. V zimně je potřeba okno více čistit a to se zmrzlou kapalinou nejde.
Určitě je dobré, pokud vyrážíte na hory vzít sebou řetězy, lopatku a lano. Může vám to velice usnadnit život v případě komplikací.