Vyrobeno vlastníma rukama
Základním materiálem pro výrobu keramických výrobků je hlína. Podle zamýšleného způsobu jejího zpracování volíme potřebný druh. Buď kameninovou, porcelánovou, šamotovou, červenici. Ať už ji použijeme při modelování z volné ruky, výrobě z plátů, odlévání do forem či vytáčení na hrnčířském kruhu, vždy před započetím práce je potřeba hlínu zpracovat. Každý způsob tvorby vyžaduje jiný přístup. Na modelování to může být i hrubší šamotová hlína. Pro práci na hrnčířském kruhu je potřeba zvolit hlínu jemnější a vlhčí. Zkušený keramik už okem pozná, která bude nejvhodnější pro jeho záměr.
A srdcem
Po pečlivé přípravě hlíny nastává tvůrčí proces. Někdy je potřeba dopředu vypracovat pracovní postup, jindy začnou ruce tvořit samy. Velkým pomocníkem v tomto oboru bývá hrnčířský kruh. Tvořit na něm není snadné, jak to mnohdy vypadá. Pokud ale keramik vytrvá, výsledky se dostaví. Nejtěžším obdobím je zvládnutí správného vycentrování hlíny na hrnčířském kruhu. To trvá někdy i celý rok. Pokud se tento první krok podaří zvládnout, je možné začít vyrábět keramické výrobky ve větším počtu. Nejen dekorační předměty, ale i celé jídelní soupravy a hrníčkové sady. Jenom se musí dodržet ten správný postup. Po dokončení hliněného výrobku je nutné ho prosušit a lehce přežáhnout. Jinak by se glazura, která se nanáší na dozdobu, vsákla do hlíny. Je potřebné, aby vytvořila požadovaný hladký povrch.
V této fázi výroby se dá s jejími barevnými odstíny experimentovat. K závěrečnému vypálení se používají pece buď elektrické. Nebo vytápěné dřevem. Zajímavého efektu lze dosáhnout pálením v pilinách. Ruční výroba vyžaduje nejen šikovné ruce. Keramik do svých výrobků vkládá nejen svoje umělecké představy, ale i kus srdce. Jenom tak mohou vznikat nádherná umělecká díla, která přežívají staletí. Snahou všech tvůrců je, aby keramický výrobek se nejen líbil, ale i dobře a dlouho sloužil.